Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Türkçe’ye blokzincir şeklinde çevrilebilecek olan Blockchan nedir? Çok özet olarak söylemek gerekirse, dağınık planlama sistemine sahip olan şifrelenmiş işlem takibiyle oluşturulmuş veritabanıdır. Burada para transferlerinizin gerçekleştirilmesi sırasında (örneğin bitcoin alımı sırasında) kayıt defterine bir adet blok oluşturulur. Burada oluşturulan blok, gönderenin adı ve gönderilen tutar gibi bilgiler yer alacaktır.

Transfer işlemi sırasında blokzincir içerisinde yer alacak bu bloklar tabii ki şifrelenir ve herhangi bir şekilde silinemez ya da tersine çevrilemez. Ayrıca Blockchain’i güvenilir kılan şey de doğrulama yapılmasına imkan kılmasıdır. Yani Bitcoin exchange yaptıktan sonrasında bu işleminiz madencilere dağıtılır ve şifrelenir. Kayıt defteri binlerce kişi tarafından onaylanabilir hale getirilir.

Bu sayede tek bir merkeze bağlı olmadan, dağınık bir şekilde kayıt tutulur ya da Bitcoin üretimleri yapılır. Ayrıca eklemek istiyoruz ki, blokzincir dünyasında yapılan her kayıt, sıradan yatırımcılar tarafından da incelemeye açıktır. Herkes gerekli şekilde incelemelerini yapabilirler. Ancak her ne kadar konuyu daha çok kripto para borsası ya da kripto paraları üzerinden ilerletiyor olsak da, söz konusu olan bu teknoloji gerçekten de her yerde kullanıma uygundur.

Bugün şirketler, kayıt defterleri oluştururken ya da güvenlik sistemleri oluştururken blokzincir teknolojisine başvuruyorlar. Gün geçtikçe insanlık adına çok daha görünür bir hal alacak olan bu teknolojinin sonuçları sayesinde eminiz ki finansa alanında da yepyeni bir döneme geçmiş olacağız.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Evden Eve Nakliyat Firması Adresleri

Evden Eve Nakliyat Firması Adresleri

Bir Tık ile Çiçek Göndermek Mümkün mü?

Bir Tık ile Çiçek Göndermek Mümkün mü?

Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Petrol Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Petrol Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir