Ahşap Görünümlü Duvar Panelleri

Ahşap Görünümlü Duvar Panelleri

Söve binaların dış cephe kaplaması olarak çok sık kullanılan bir yapı malzemesidir. Köpüklerin üstüne özel kimyasallar ve silis kumlarının eklenmesiyle meydana gelen karışımı sıva makinesiyle binaların dış cephe yüzeylerine uygulanmasıyla yapılır. Söve, strafor üstüne detaylı yapı kimyasallarının belirli bir sırayla eklenip sonra da kurutulmasıyla elde edilen maddedir. Söve modelleri arasında en çok tercih edilen kaplamaların başında fugalı kaplama geliyor.

Fugalı dış cephe kaplaması diye tanımladığımız “kendinden sıvalı mantolama” sistemi normal mantolama plakasının üstüne 25 ya da 50 cm. de bir fuga açılması esasına dayanır. Fugalı ısı yalıtımı dış cepheye özel bir görünüm sağlar.

Duvar panelleri, izolasyon malzemeleri içerisinde sık sık tercih ediliyor. Dış cephe kaplama sürecinde ya da iç cephe mantolama işlemleri sırasında isminden söz ettiriyor. Panellerin söz konusu başlıca elementleri de aslında yine strafor köpük olmaktadır. Üretimi kolay, kolay mal edilebilen duvar panelleri sayesinde, enerji verimliliği çok kısa bir süre içerisinde sağlanıyor.

Bugün araştırmalar, duvar panelleri kullanımlarının yüzde 15’e varan verimlilik sağladığından yanadır. Bütçeye de olumlu yararları söz konusu olmaktadır. Enerji izolasyonu sırasında yapılacak olan ahşap görünümlü giydirme işlemlerini iç duvarlara da uygulayabiliriz. Isı yalıtımının iç cephede de sağlanabilir olması mümkündür.

Duvar panellerinde kullanılacak olan straforların uzun ömürlü olması, rüzgar ve ısıya da dayanıklı olması istenmektedir. Ahşap görünümlü olan duvar panellerinin bu konuda oldukça yeterlilik göstermekte olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Binanın dış cephesinde meydana gelmiş olan çatlakların önlenmesi gibi ısı yalıtımına zarar veren aktörlerin oyun dışı edilmesi de sağlanabilir. Tabii ki dış cephenin izolasyonu sürecinde çatlakların yanı sıra pencere, kapı gibi bina elemanlarının da izolasyon süreçlerine dahil edilmeleri gerekir.

Söve kaplama gibi diğer birtakım işlemler de işte tam olarak bunu sağlamaktadır. Her geçen günle birlikte ısı verimliliğine olan ihtiyacımızın arttığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sebepten dolayı da verimlilik konusunu hedef almalı, bütçemizi nasıl daha iyiye yakınsayabiliriz, buna bakmalıyız. Fakat unutmamalıdır ki enerji verimliliği konusu ülke çapında da çok dikkate alınması gerekli olan bir konudur.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Farklı Aroma Seçenekleri ile IQOS Terea Modelleri

Farklı Aroma Seçenekleri ile IQOS Terea Modelleri

Isı Yalıtımı Nedir? Ne İşe Yarar?

Isı Yalıtımı Nedir? Ne İşe Yarar?

Dayanıklı Endüstriyel Mutfak Ürünleri

Dayanıklı Endüstriyel Mutfak Ürünleri

Baffle Tavan Çeşitleri Nelerdir?

Baffle Tavan Çeşitleri Nelerdir?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir